Kosztorys budowlany – jak go zrobić i ile kosztuje u profesjonalisty

Budowa domu z płyt

Kosztorys budowlany to bardzo istotny dokument. Powinniśmy go przygotować zanim jeszcze rozpoczniemy budowę. Odpowiednio przygotowany kosztorys jest w stanie pomóc nam w wielu kwestiach. Przede wszystkim umożliwi nam oszacowanie kosztów dotyczących inwestycji. Taką dokumentację możemy przygotować samodzielnie.

Jak więc przygotować kosztorys budowlany? Ile taki dokument kosztuje u profesjonalisty? Co powinien zawierać? I co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest kosztorys budowlany

Na początek warto wspomnieć o tym, czym w ogóle jest kosztorys budowlany. Otóż decydując się budowę, na przykład domu, przyjdzie nam zmierzyć się z tak zwaną papierologią. O ich istnieniu zapewne nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Lista dokumentów jest naprawdę długa. Szczególnie gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny na taką inwestycję. Wówczas jednym z dokumentów jest właśnie kosztorys budowlany.

Kosztorys budowlany, inaczej kosztorys budowy domu, jest dokumentem, w którym wskazuje się najważniejsze etapy budowy i ich koszt. Taki dokument zazwyczaj sporządza inwestor albo wykonawca. Odpowiednie przygotowanie tego typu dokumentu wymaga szczególnej wiedzy. Kosztorys można oczywiście stworzyć również samodzielnie. Jeśli tylko jesteś osobą cierpliwą i masz trochę wolnego czasu. Podsumowując, kosztorys budowlany jest potrzebny do otrzymania kredytu hipotecznego. Pomoże on nie tylko bankowi, ale i tobie. Praktycznie na każdym etapie budowy.

Wydrukowany prjekt domu z wyodrębionymi pomieszczeniami
Źródło: Pixabay

Rodzaje kosztorysów budowlanych

  • Inwestorski. Dokument sporządza się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Zawiera przybliżone koszty robót. Te stanowią dla inwestora wskazówkę środków, które powinny zostać przeznaczone na budowę danej nieruchomości. Ten typ kosztorysu ma istotne znaczenie przy ubieganiu się o kredyt bankowy.
  • Ofertowy. Sporządza się go na potrzeby przetargów publicznych. Ten typ przedstawia propozycję cenową. Tworzy się go w przypadku pojawienia się niespodziewanych kosztów.
  • Zamienny. Ten typ używa się w sytuacji gdy we wcześniejszym dokumencie zaszły jakieś istotne zmiany jeśli chodzi o przedstawione wcześniej wydatki.
  • Powykonawczy. Ten typ dokumentu sporządza się już po zakończeniu prac wykonawczych. Wskazuje się w nim na wysokość wynagrodzenia dla firmy budowlanej. To wynagrodzenie jest już ostateczne i stanowi bazę do wypłaty honorarium. Taki sam dokument sporządza się w momencie rozpoczęcia budowy, gdy wcześniej nie przygotowano podobnego kosztorysu.

Jakim sposobem można sporządzić kosztorys

Warto wiedzieć, że kosztorys budowlany można zdobyć przede wszystkim na te trzy sposoby:

  • Możesz wykonać go samodzielnie. W tym przypadku weź pod uwagę swój charakter. Ogromnie istotne jest to, czy jesteś osobą cierpliwą. W tworzeniu projektu bowiem ta cecha naprawdę bardzo się przydaje. Po drugie zastanów się, czy masz na tyle wolnego czasu, aby bez zbędnego pośpiechu ten projekt zrobić. Oczywiście musisz też wiedzieć jak taki projekt stworzyć i jakie jego elementy są niezbędne. Warto podczas pracy posiłkować się materiałami i wzorami dostępnymi w Internecie.
  • Stworzenie projektu budowlanego możesz zlecić kosztorysantom. Takie osoby stworzą projekt wykorzystując proste rozwiązania. Są dostępni w każdym mieście i śmiało możesz udać się do nich o pomoc. Musisz mieć jednak na uwadze koszt, który zazwyczaj wynosi między 500 a 1500 złotych. Ta metoda jednak z pewnością oszczędzi ci wiele stresu. Szczególnie jeśli kompletnie nie wiesz, jak się za taki projekt zabrać.
  • Możesz powierzyć stworzenie projektu firmie budowlanej. Jest to idealny sposób dla kogoś, kto chciałby od razu zebrać oferty od różnych ekip budowlanych oraz znaleźć wykonawcę budowy.

Tak więc jeśli nie czujesz się na siłach, aby projekt budowlany wykonać sam, możesz zgłosić się po pomoc do specjalistów w tym zakresie. Koszt takiej usługi to zazwyczaj około tysiąca złotych. Warto również mieć na uwadze to, aby ze zleceniem wykonania kosztorysu nie czekać na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że spora część wykonawców, ma zaplanowaną pracę nawet na rok w przód.

Grafika przedstawiająca mały domek i stosunkowo duży klucz
Źródło: Pixabay

Elementy kosztorysu budowlanego

Na samym początku warto pamiętać, że kosztorys budowlany zwiera nie tylko koszty materiałów i robocizny. Wraz z etapami budowy pojawiają się też różne inne wydatki. Te także trzeba uwzględnić w dokumencie. Dochodzą więc takie elementy, jak:

  • koszty zakupu działki i wszystkie opłaty z tym związane. Zaliczają się do nich na przykład: obsługa notarialna, podatek, prowizja pośrednika nieruchomości,
  • wytyczenia budynku, które powinien zrobić doświadczony geodeta,
  • nadzoru autorskiego. Prowadzi je projektant,
  • nadzoru przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego,
  • usług bankowych,
  • doprowadzenie wszystkich mediów oraz wykonanie przyłączy,
  • ewentualne zmiany w projekcie, jeśli tylko są one istotne,
  • stworzenie dokumentacji geodezyjnej powykonawczej,
  • wykończenie budynku,
  • wszystkie dodatkowe instalacje, jak na przykład solary, fotowoltaika czy rekuperator,
  • koszty zagospodarowania całego terenu wokół domu i ogrodzenia.

Author: admindo

1 thought on “Kosztorys budowlany – jak go zrobić i ile kosztuje u profesjonalisty

  1. My z mężem skorzystaliśmy w tym temacie z pomocy firmy budowlanej, i była to zdecydowanie najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć. Polecamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.