Antracyt – jaki to kolor? Jak łączyć antracytowy kolor?

Tekstura w kolorze-antracytowym

Oprócz czarnego, nie ma chyba bardziej uniwersalnego koloru od antracytu. Choć często jest mylony z szarym albo grafitowym, to warto wiedzieć, że antracyt jest zupełnie osobną barwą. Wyjątkową pod każdym względem. Pasuje do wielu pomieszczeń i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jaki dokładnie jest kolor antracytowy? Do jakich wnętrz pasuje? Z czym warto go łączyć? I co jeszcze należy o nim wiedzieć? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Antracyt – jaki to kolor?

Kolor antracytowy bardzo często mylony jest z szarym albo grafitowym, bo właśnie te barwy bardzo przypomina. Dla niektórych jest to barwa brunatna, która charakteryzuje niektóre skały organiczne czy węgiel kopalny. W rzeczywistości antracyt to zupełnie osobny kolor. W kodzie hex występuje jako #364135. W systemie RAL – 7016 szary antracytowy. Najprościej rzecz ujmując antracyt to nieszablonowe połączenie szarego i czarnego.

Niektórzy określają go jako połączenie ciemnej zieleni z nutką szarości. Inni jako ciepły odcień jasnego grafitu. Niewątpliwie kolor antracytowy jest bardzo unikalny i intrygujący. Z biegiem lat jego popularność i zainteresowanie nim rosną. Na czym jednak polega jego fenomen? Przede wszystkim na uniwersalności.

Można go wykorzystać do naprawdę wielu pomieszczeń, jako stonowane tło, albo wyrazisty kolor dodatkowy. Drugą jego zaletą jest fakt, że wygląd barwy w dużej mierze zależy od padających promieni słonecznych. A to daje naprawdę duże możliwości zastosowania.

Samochód w kolorze antracytowym mokry od deszczu
Źródło: Pixabay

Jak uzyskać kolor antracytowy

Aby uzyskać kolor antracytowy należy zmieszać ze sobą trzy inne: zielony, czerwony i niebieski. Należy pamiętać, że w tym wszystkim ważne są również proporcje. Według Instytutu Pantone kolorem przewodnim zdecydowanie powinien być zielony. Antracyt bowiem, według badaczy z tamtego instytutu, jest barwą ciemno zieloną, która wpada w grafit..

Jeśli chcesz uzyskać szary odcień antracytu z palety RAL, w Twojej mieszance kolorem dominującym powinien być niebieski. Kolejne to czerwony i odrobina zielonego. Warto wiedzieć, że w praktyce antracyt funkcjonuje w naprawdę różnych odcieniach. Zaczynając od bardzo ciemnego grafitowego po ciemny odcień szarości. Niezależnie jednak od tego jaki dokładnie odcień przybiera kolor antracytowy, to zawsze jest on kojący i ciepły.

Antracyt we wnętrzach

Antracyt jest idealnym kolorem do wnętrz. Co więcej, pasuje do dosłownie każdego stylu i aranżacji. Z biegiem lat zyskuje on coraz większą popularność w naszych domach i mieszkaniach. Wartym uwagi jednak jest fakt, że jest to kolor dosyć trudny w zastosowaniu. Dlatego też kolor antracytowy dobrze jest wpasować we wnętrza w sposób bardzo ostrożny i umiejętny. Przynajmniej na początku. Łatwo jest bowiem przytłoczyć pomieszczenie zbyt dużą ilością tej barwy. Która przecież jest ciemna.

Antracyt najlepiej jest stosować w przestrzennych pomieszczeniach. W tych małych, barwa może je jeszcze bardziej optycznie pomniejszać. Warto wiedzieć, że w wykorzystaniu antracytu może pomóc ci specjalista do aranżacji wnętrz. Ten w sposób profesjonalny zajmie się tematem i przedstawi gotowy projekt. Takie rozwiązanie wybiera coraz większa liczba osób, pragnąca włączyć antracyt do aranżacji.

Kolor antracytowy pasuje do dosłownie każdego stylu. Doskonale sprawdzi się do wnętrz industrialnych, loftowych, rustykalnych, boho, glam czy klasycznych. Warto wiedzieć, że rekordy popularności biją też ściany z efektem betonu. Do ich pomalowania  stosuje się często właśnie antracyt.

Należy też pamiętać, że kolorem tym nie musimy malować od razu całego pomieszczenia. W tych mniejszych, dobrze jest nałożyć go jedynie na jedną ścianę. Można również bawić się nim w zupełnie inny sposób. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Antracyt na ścianach

Jest taka dziedzina nauki jak psychologia kolorów. Według niej ciemne odcienie szarego, jakim jest antracyt, wywołują poczucie bezpieczeństwa, opanowania oraz trwałości. Ściany w kolorze antracytowym więc doskonale sprawdzą się na przykład w gabinecie, biurze czy sypialni. Dobrze będzie również wyglądał w łazience, gdzie możesz zestawić go z białymi kafelkami. Wówczas płytki dobrze jest ułożyć do połowy ściany, nada to całości aranżacji powiew świeżości i czystości.

Antracytowa ściana przypominająca beton
Źródło: Pixabay

Meble antracytowe

Jeśli pragniesz postawić na meble w tym kolorze musisz pamiętać o dwóch najważniejszych zasadach:

  • Staraj się wybierać meble o prostych i geometrycznych kształtach. Już sam antracyt nadaje bowiem meblom wystarczającej wyrazistości. Inne ozdobne formy, będą w takim przypadku zdecydowanie zbędne.
  • Antracytowe meble powinny mieć niezobowiązujące tło. Wówczas fotele czy krzesła mają możliwość wyróżnić się swoim odcieniem. Zresztą przecież sam już kolor stanowi dekorację.

Dodatki w kolorze antracytu

W przypadku dodatków tej barwy warto pamiętać, że pięknie będą się one prezentować na tle białej ściany. Antracyt świetnie sprawdzić się na ramach luster czy obrazów. Warto również zwrócić uwagę na tekstylia tego koloru. Na przykład zasłony antracytowe świetnie pochłaniają światło.

Author: admindo

1 thought on “Antracyt – jaki to kolor? Jak łączyć antracytowy kolor?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.