Kalendarz biodynamiczny – czym jest i co warto o nim wiedzieć

Tablet z otwartym kalendarzem leżący na stole

Ludzie, którzy żyją według kalendarza biodynamicznego uważają, że ma on zbawienny wpływ na ich zdrowie i ciało. Zresztą nie tylko, bo również na rośliny i zwierzęta. Z tego cennego źródła wiedzy korzystano już przed wiekami. Dzisiaj niektórzy uważają, że kalendarz ten zdecydowanie pomaga zwiększyć wydajność i efektywność prac w ogrodzie.

Czym dokładnie jet kalendarz biodynamiczny? Na czym polega? Kto powinien z niego korzystać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny określa się również jako kalendarz księżycowy. Pomaga on zaplanować prace typowo związane z ogrodnictwem i uprawą na cały rok. Zawarte są w nim informacje na przykład o idealnym terminie wysiewu konkretnych roślin. Można się z niego także dowiedzieć o tym, kiedy jest najlepszy czas na koszenie trawy czy zbierania poszczególnych owoców.

Warto jednak pamiętać, że kalendarzem tego rodzaju nie posługują się jedynie rolnicy, którzy dopiero rozpoczynają pracę w ogrodzie. Sięgają po niego także osoby już doświadczone w rolnictwie i pracach ogrodowych. Dobrze wiedzieć, że rośliny, które uprawiane są z godnie z tym kalendarzem, zazwyczaj wyróżnia optymalna wysokość, smak czy odpowiedni aromat. Rośliny takie są również bogate we wszystkie potrzebne właściwości odżywcze.

Wiklinowy kosz wypełniony warzywami
Źródło: Pixabay

Na czym opiera się kalendarz biodynamiczny

Kalendarz tego typu opiera się na tak zwanej biodynamice. Jest to dziedzina wiedzy z zakresu kosmologii i filozofii. Rolnictwo biodynamiczne natomiast to rodzaj rolnictwa ekologicznego. W tego typie uprawie ogromną uwagę przywiązuje się do naturalności i tego, co dla konkretnych roślin jest najlepsze. Unika się w tej uprawie środków chemicznych.

Kalendarz księżycowy, jak sama nazwa wskazuje, uwzględnia fazy księżyca, znaki zodiaku oraz żywioły. Z tym wszystkim związane są również sposoby pielęgnacji oraz uprawy konkretnych rodzajów roślin.  Wspomniane fazy księżyca, według osób, które zajmują się biodynamiką, mają wielki wpływ na wzrost roślin.

To, kiedy zostaną one posadzone, albo kiedy zebrane zostaną plony, wpływa na ich rośnięcie i późniejsze domowe przechowywanie. Gdy na przykład księżyc zbliża się do pełni, kalendarz zaleca sadzenie roślin. Gdy zaś zbliża się nów – dobrze jest zebrać owoce z naszego ogrodu. Prace związane z ogrodem, w kalendarzu biodynamicznym, rozplanowane są na dosłownie każdy dzień roku.

Dla kogo kalendarz biodynamiczny

Warto wiedzieć, że na polskim rynku dostępne są biodynamiczne kalendarze dla rolnika albo dla ogrodnika. Zawarte są tam informacje na temat terminów wysiewu roślin, pielęgnacji poszczególnych warzyw czy zbioru owoców. Są tam też informacje na temat hodowli zwierząt.

Faktem jest, że istnieje też podobny kalendarz biodynamiczny dla kobiet. Nazywa się on dokładnie kalendarz biodynamiczny uroda. Znaleźć tam można zalecenia dotyczące odpowiednich dni na zabiegi kosmetyczne. Według takiego kalendarza zaplanujemy także wizytę u fryzjera czy kosmetyczki.

Kalendarz biodynamiczny dom i ogród z kolei z pewnością pomoże wszystkim, którzy prowadzą dom i pracują z ogrodzi. Zawarte są w nim informacje dotyczące sprzątania czy podlewania roślin doniczkowych. Wszyscy pszczelarze natomiast z pewnością zainteresują się pszczelarskim kalendarzem biodynamicznym. Z tego typu kalendarzy korzystać mogą także grzybiarze, zielarze, a nawet wędkarze.

Gdzie znaleźć kalendarz biodynamiczny

Kalendarze tego typu znaleźć można dzisiaj przede wszystkim w Internecie. Występuje on w formie online. Taka forma niektórym zdecydowanie ułatwia pracę z nim. Dla osób, które wolą bardziej klasyczną wersję, dostępne są biodynamiczne kalendarze w formie papierowej. Rodzaj takiego kalendarza można również prenumerować. Warto wiedzieć, że kalendarz biodynamiczny Działkowiec cieszy się popularnością już od 25 lat. A jego sława nie gaśnie.

Kobieta z telefonem w ręce pracująca na laptopie
Źródło: Pixabay

Przykład z danego miesiąca

Poniżej podajemy przykładowe zalecenia z kalendarza biodynamicznego na miesiąc maj.

  • Warzywa takie jak pomidory, cukinia, fasola, dynia, kabaczki, kukurydza czy ogórki należy sadzić po piętnastym maja.
  • W tak zwanych dniach korzeniowych warto zaś posiać pietruszkę, marchewkę, buraki ćwikłowe. Należy również posadzić bulwy i cebule mieczyków, begonii, zawilców i galtonii.
  • W tak zwanych dniach owoców posadźmy do gruntu pomidory, paprykę i bakłażany. Posiejmy też ogórki, cukinię, fasolę i dynię.
  • Należy pamiętać, aby podczas wyboru stanowisk dla poszczególnych roślin kierować się zasadami biodynamiki. Takie działania pomogą naszym roślinom ochronić się przed szkodnikami.
  • Warto pamiętać, że maj jest miesiącem regularnego nawożenia, odchwaszczania i koszenia traw.

W maju odchwaszczamy więc teren. Gnojówką zasilamy sałatę oraz kalarepę. Możemy też myśleć o dalszych wysiewach. Sadzimy więc rukolę, brukiew czy majeranek. Gdy mamy w naszym ogródku bazylię, dokładnie przykrywamy ją włókniną, w celu zabezpieczenia przed chłodniejszymi dniami. W maju warto również pomyśleć o żywopłocie.

Author: admindo

1 thought on “Kalendarz biodynamiczny – czym jest i co warto o nim wiedzieć

  1. Pamiętam jak moja babcia taki prenumerowała. Leżał w rodzinnym domu na piecu. Ale przywróciliście mi wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.