Kolory drewna – poznaj te najważniejsze

Biala drewniana ławka stojąca pod zielonym żywopłotem

Na pewno wiele z nas, podczas budowy domu albo remontu mieszkania, zastanawia się, z jakich kolorów drewna mogą wybierać. Na przykład w kontekście paneli podłogowych, listew czy drzwi wewnętrznych. Często ten wybór jest utrudniony albo szeroką paletą barw, ale odwrotnie – zbyt skromną. Jakie więc popularne kolory drewna wyróżniamy? Do czego pasują? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kolor drewna

Kolor drewna z pewnością odgrywa ważną rolę w kontekście aranżacji wnętrz. Jego główną zaletą na pewno jest uniwersalność, ponieważ w przypadku jasnych barw, to drewno dobrze komponuje się w niemal każdej przestrzeni. Drewno zazwyczaj wykorzystujemy w takich elementach, jak podłogi, okładziny ścienne, listwy, ramy okienne, futryny, drzwi, karnisze czy inne elementy o charakterze dekoracyjnym.

Warto wiedzieć, że obecność naturalnego drewna w pomieszczeniach niewątpliwie nadaje mu sznytu i elegancji. O takie elementy trzeba jednak szczególnie dbać. Drewno przecież pochodzi z natury, a to powoduje, że się starzeje. W miarę upływu czasu więc drewno się zmienia, a to oznacza, że zmienia się również jego barwa. Zazwyczaj ciemnieje. Drewno może również przestawać pachnieć albo nabierać trwałych przebarwień.

Co więc robić, aby przedłużyć jego żywotność i aby drewno szybko nie ciemniało? Należy przede wszystkim już na etapie kupna wybierać drewno ciśnieniowo zaimpregnowane. Drewniane elementy w domu dobrze jest również regularnie impregnować oraz czyścić. Do tego używa się delikatnych narzędzi. Wszystko po to, aby drewna w jakiś sposób nie uszkodzić. Należy też wystrzegać się zbyt dużej ilości preparatu impregnującego.

Drewniane deski pomalowane miejscami na żółto
Źródło: Pixabay

Orzech europejski

To drewno, które posiada chyba największe zróżnicowanie wyglądu. Warto wiedzieć, że bardzo trudno jest znaleźć dwa takie same kawałki tego rodzaju drewna. Żadne bowiem element nie jest identyczny, nie tylko pod względem koloru, ale również rysunku. To główna cecha, która wyróżnia orzecha europejskiego.

Kolor drewna to jasno-szary, brązowy, albo brązowo-czarny. Orzech europejski może przypominać niekiedy jakiś gatunek egzotyczny.  Możliwe jest oczywiście jego wybarwianie. Taki proces rozpoczyna się zwykle od jasnego brązu, a kończy ciemnym szarobrązowym. Ma bardzo unikatowy układ usłojenia.

Orzech amerykański

Jest nieco ciemniejszy od orzecha europejskiego. Są jednak gatunki, które naprawdę bardzo przypominają orzecha europejskiego i trudno jest je odróżnić. Niektórzy wspominają o smugach fioletu, które znajdują się w drewnie. Jego zabarwienie w dużej mierze wynika ze środowiska, skąd pochodzi. Drzewa południowe bowiem są znacznie ciemniejsze od tych z północy.

Ten rodzaj drzewa także wyróżnia się interesującym usłojeniem, które jest delikatniejsze w rysunku. Drzewo to jest szczególnie cenione głównie przez producentów luksusowych podłóg. Co wyróżnia to drewno spośród innych: różnorodność opcji, wyjątkowa estetyka, uniwersalność.

Dąb

Kolor dębowy waha się między barwą żółtobrązową a brązową. Jego struktura jest mocno porowata. Ogólnie drewno to jest bardzo ciężkie, twarde i wytrzymały na ścieranie, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że nie nadaje się ono do wilgotnych pomieszczeń, czy na meble ogrodowe. W kontakcie z wodą bowiem może pękać. Powierzchnia drewna łatwo się barwi. Łatwo poddaje się matowieniu.

Szczególnie cenione jest jako surowiec, wykorzystywany w produkcji okleiny, sklejki, płyt pilśniowych czy wiórowych. Z dębu robi się najczęściej również drzwi, żaluzje, okiennice zewnętrzne, panele, boazerie czy schody.

Buk

Cechą charakterystyczną tego drewna jest jasnożółty kolor. Czasem zdarza się także zabarwienie czerwonawe. Drewno ma specyficzny błysk i cętkowanie usłojenie. Warto pamiętać, że podczas działania pary wodnej drewno różowieje. Co właściwie także jest jego cechą wyróżniającą. Jeśli chodzi o pory to są one raczej mało widoczne.

Drewno to wykorzystuje się zazwyczaj na okleiny. Tworzy się z niego płyty spajane, meble, okładziny czy parkiety. Doskonale sprawdza się jako drewno do tak zwanych konstrukcji średnich wymagań.

Jesion

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kolorów, jakie może mieć drewno meblowe. Charakteryzuje się mlecznobiałym albo płowobrązowym wybarwieniem. Jest to drewno dosyć mocne, ale elastyczne w obróbce. Zazwyczaj produkuje się z niego elementy nośne. Należą do nich chociażby krzesła czy nogi od stołów.

Jego zaletą jest łatwość polerowania/ Można to zrobić nawet na wysoki połysk i nie sprawi to żadnych trudności. Warto jednak wiedzieć, że jesion źle reaguje na wilgoć i może wówczas butwieć.

Zielone jesiony wśrod innych drzew w parku
Źródło: Pixabay

Sosna

Na początek warto zaznaczyć, że to drewno może występować w różnych wariantach kolorystycznych. Można więc spotkać sosnę niemalże białą, albo wręcz przeciwnie – pomarańczowo-brązową. Sosna jest bardzo wytrzymała w obróbce, często więc wykorzystywana jest w budownictwie. Drewno sosnowe bardzo chętnie wykorzystuje się także jako drewno podłogowe.

Author: admindo

1 thought on “Kolory drewna – poznaj te najważniejsze

  1. Uwielbiam kolor buka. Jestem w nich zakochana. Marzą mi się w przyszłości bukowe meble w naszym domku na wsi i mam nadzieję, że niebawem to marzenie spełnię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.