Kontener mieszkalny – czy warto inwestować w barak mieszkalny

Żółty kontener

Kontener mieszkalny to zdecydowanie opcja warta rozważenia. Może być alternatywą dla tradycyjnych domów mieszkalnych. Zresztą coraz więcej osób decyduje się na jego zakup i zamieszkanie w nim. Czy kontener mieszkalny to jednak dobry pomysł? Czy warto się na niego decydować? Ile kosztuje barak mieszkalny? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kontener mieszkalny – czym jest

Kontener mieszkalny to zazwyczaj inaczej domy z kontenerów morskich. Ogólnie pomysł narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale początkowo istniał również w Skandynawii. Zresztą w krajach skandynawskich kontenery morskie sprawdzają się do tej pory. W dzisiejszych czasach jest naprawdę wiele firm, które przygotowują kontenery mieszkalne pod klucz. Są to takie domy, w których można od razu zamieszkać. Dowożone są one na wskazane przez nas miejsce. Wówczas wystarczy jedynie ustawić meble i zorganizować dodatki, o których marzymy.

Domy z kontenera morskiego można ustawiać obok siebie, tworząc swoiste powiększenia przestrzeni mieszkalnych. To trochę tak, jak z klockami lego. Często taki sposób wykorzystuje się w momencie, gdy powiększa się rodzina, albo po prostu zaczyna brakować przestrzeni.

Obecne kontenery mieszkalny to nowoczesne i trwale konstrukcje, zazwyczaj z ocynkowanej na sztywno blachy. Wyposażone są we wszystkie potrzebne media i instalacje. Kompletnie nie kojarzą się dzisiaj z nieestetycznymi barakami, które spotkać można na budowach, choć oczywiście coś z tych baraków mają.

Kolorowe kontenery na składzie
Źródło: Pixabay

Na czym polega budowanie domów z kontenerów

Najprościej rzecz ujmując, budowanie kontenerów polega na wykorzystywaniu kontenerów morskich albo prefabrykowanych. Stosuje się je jako moduły i dowolnie ze sobą zestawia. Całość konstrukcji zrobiona jest z profili w formie stalowych ram. Pozostałe elementy budownicze, czyli podłoga czy ściany zrobione są z ocynkowanej i usztywnionej blachy. Dodatkowo wypełnione są izolacją.

Warto wiedzieć, że kontenery mieszkalne ocieplane są zupełnie tak samo jak domy tradycyjnie. Robi się to więc przy pomocy wełny mineralnej albo izolacji poliuretanowej. Podczas budowy skorzystać można z naprawdę różnych wariantów projektowych. Dzieje się tak dzięki połączeniu nawet kilkunastu kontenerów w różnego rodzaju konfiguracjach.

Robi się to oczywiście w zależności od potrzeb klientów. Taki kontener można zaadoptować zarówno na budynek mieszkalny, jak i na biurowiec. Te kontenery często tworzą również wielopiętrowe budynki, czy hale przemysłowe. Baraki mieszkalne mogą funkcjonować jako domy całoroczne albo jedynie letniskowe.

Ceny kontenerów mieszkalnych

Mieszkalne kontenery to inwestycja raczej opłacalna. Naprawdę warto się nad taką formą domu zastanowić. Szczególnie gdy masz działkę i wszystkie pozwolenia mieszkalne. Ogólnie rzecz biorąc ceny kontenerów są naprawdę różne i zależą od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na to mają materiały, powierzchnia czy wyposażenie. Cenę tak naprawdę wyznacza się niejako dopasowaniem wyposażenia pod siebie.

Ceny najbardziej prostych kontenerów mieszkalnych zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. Jak oczywiście można się domyśleć, są to domy bez żadnego wyposażenia. Często również bez podstawowych instalacji. Jeśli jednak interesuje nas barak mieszkalny pod klucz to należy przygotować się na wydatek rzędu trzech czterech tysięcy złotych za metr kwadratowy. Chodzi tutaj o kontenery przygotowane z myślą o mieszkaniu w nim, czyli wyposażone w kuchnię i łazienkę.

Warto jednak wiedzieć, że ostateczna cena kontenera mieszkalnego będzie trochę wyższa. Należy do niej bowiem doliczyć koszt transportu oraz jego montaż. Koszt transportu to około czterech tysięcy złotych. Wydatek na montaż jest różny, jednak również wynosi około czterech tysięcy.

Inaczej będzie wyglądała cena za kontener mieszkalny używany. Kwota ta z pewnością będzie niższa. Za naprawdę prosty barak zapłacisz już kilka tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że kontenery tego typu bardziej przypominają biuro niż barak mieszkalny. Nie są zazwyczaj dostosowane do całorocznego mieszkania z rodziną.

Zielony kontener stojący na składzie
Źródło: Pixabay

Zalety kontenerów mieszkalnych

Domy z kontenerów, jak już wspomnieliśmy wcześniej, to bardzo opłacalna inwestycja. Mają one również wiele innych zalet, do których należą:

  • Cena. Konkretne liczby wymierzone są wyżej. Ceny są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Najtańsze kontenery kosztują już od kilku tysięcy złotych.
  • Szybki montaż. Warto pamiętać, że po kupnie domu, możemy zamówić również usługę transportu. To oczywiście dodatkowy koszt, który należy wziąć pod uwagę. Montaż zajmuje jeden dzień.
  • Mobilność. Ciekawy jest fakt, że jeśli znudzi nam się okolica, w której mieszkamy, to w każdej chwili możemy się przenieść gdzieś indziej. Razem z domem. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy dom zbudowany jest z kilku modułów, jednak oczywiście nadal jest to do zrobienia.
  • Komfort. Niekiedy komfort mieszkania w kontenerze jest znacznie większy niż w tradycyjnym domu. Wnętrze możemy urządzić jak tylko chcemy, bardzo niewielkim kosztem.
Author: admindo

1 thought on “Kontener mieszkalny – czy warto inwestować w barak mieszkalny

  1. Nie wyobrażam sobie mieszkać z rodziną w domu w kontenerów. Nie mówię, że tak się nie da i że nie można, ale to zdecydowanie nie dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.