Koszenie traw – jak robić to poprawnie

Mężczyzna koszący kosiarką trawnik wokół domu

Koszenie trawy to niby bardzo banalna rzecz. Jednocześnie piękny i zadbany trawnik przed domem to marzenie wielu gospodarzy. Warto jednak wiedzieć, że aby zrealizować to marzenie potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. W tym odpowiednie koszenie trawy. Czy więc naprawdę jest to tak bardzo banalna rzecz? Po przeczytaniu tego artykułu, z pewnością stwierdzisz, że wcale tak nie jest.

Jak więc odpowiednio kosić trawę? Jak robić to poprawnie? Kiedy najlepiej kosić trawę? Jakich narzędzi do tego używać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Podstawowe zasady koszenia trawnika przed domem

Na początek przytoczymy najbardziej podstawowe zasady, dotyczące koszenia przydomowego trawnika.

  • Koś często, a mało. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż koszenie rzadziej a więcej. Podczas koszenia ścinaj jedynie niewielką część źdźbła. Pamiętaj, że przydomowy trawnik powinien mieć wysokość około 4 centymetrów. Nie więcej i nie mniej. To jest najbardziej optymalna wysokość.
  • Koś suchy trawnik. Pamiętaj, że najpierw kosimy trawnik, a dopiero później intensywnie go podlewamy. Świeżo skoszony trawnik dużo lepiej przyjmuje wodę. Koszenie mokrego trawnika jest też trudniejsze, od koszenia suchego.
  • Zadbaj o ostry nóż. Nóż twojej kosiarki musi być porządnie naostrzony. Inaczej, zamiast ścinać źdźbła, kosiarka będzie je jedynie rozrywać. Wówczas trawnik staje się nieco biały i kompletnie nie wygląda efektywnie.
Czerwona kosiarka do trawy stojąca na trawniku
Źródło: Pixabay

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy

Warto pamiętać, że pierwsze wiosenne koszenie trawy powinno być przeprowadzane na przełomie marca i kwietnia. Obserwuj jednak pogodę i nie koś trawnika podczas intensywnych deszczów. Które często padają o tej porze roku. Trawę powinniśmy również obserwować pod kątem wysokości. Kosimy wówczas gdy tylko osiągnie ona wysokość około siedmiu centymetrów.

Natomiast ostatnie w sezonie koszenie trawy przeprowadza się zazwyczaj w połowie października. Czasem zdarza się, że przeprowadzamy go nieco później, gdy stosunkowo wysoka temperatura sprzyja wzrostowi. Trawę jesienią kosimy na wysokość czterech centymetrów. Gdy zostawimy ją wyższą, pod śniegiem może się załamywać i gnić. Z kolei niższe koszenie może spowodować przemarznięcie korzeni.

Jak często kosić trawnik

Ogólnie trawnik powinniśmy kosić mniej więcej raz w tygodniu. To jest najbardziej optymalna opcja. Szczególnie wówczas, gdy chcemy, aby nasz trawnik był jak zielony dywan. Jeśli jednak nie pragniemy mieć trawnika jak z filmu, możemy kosić go rzadziej. Warto jednak nie dopuszczać to tego, aby trawnik był wyższy niż osiem centymetrów. Wówczas wygląda na zaniedbany i zupełnie nieestetycznie. Poza tym im wyższa trawa, tym trudniejsze będzie kolejne koszenie.

Od czego zależy częstotliwość koszenia

Warto pamiętać, że częstotliwość koszenia powinna zależeć od kilu czynników:

  • Od pory roku i temperatury. Warto wiedzieć, że trawnik najszybciej rośnie wiosną i późnym latem. Wówczas jest ciepło i wilgotno, a to sprzyja wzrostowi. Najwolniej trawa rośnie w lipcu, gdy jest najbardziej gorąco.
  • Od nawożenia. Pamiętaj, że intensywnie nawożony trawnik, rośnie zdecydowanie szybciej i ładniej. Szczególny wpływ na to ma azot, który sprawia, że trawnik jest bujny i ciemnozielony.
  • Od podlewania. Oczywistym jest fakt, że regularne podlewanie jest bardzo istotne. Gdy trawa ma mało wody i panuje susza, trawnik rośnie zdecydowanie wolniej. Nie jest również aż tak zielony, jak powinien być.
  • Od gatunku traw. Trawy występują w różnych odmianach i gatunkach. Każdy z nich rośnie inaczej, ma inne tempo wzrostu i wygląda inaczej. Niektóre trawy rosną szybciej i trzeba je częściej kosić. Te rosnące wolniej, kosimy rzadziej.

Co zrobić ze ściętą trawą

Wiele osób skoszenie trawy traktuje jako ostatni element całego procesu. Jednak należy również pomyśleć o tym, co z tą skoszoną trawą zrobić. Jeśli skoszona trawa nie jest wyższa niż cztery centymetry możemy pozostawić ją na trawniku do wyschnięcia. Trawa się rozłoży i zasili trawę rosnącą.

W sytuacji, gdy skoszona trawa jest dłuższa, nie powinniśmy zostawiać jej na trawniku. Takie trawy rozkładają się dużo wolniej, a co więcej sprzyjają filcowaniu darni. To wszystko ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na wzrost oraz wygląda trawnika. Wówczas trzeba ją dokładnie zgrabić i wykorzystać na kompost.

Kot i czerwona kosiarka stojące na trawie
Źródło: Pixabay

Czym kosić trawnik

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego narzędzia do koszenia trawnika jest niezwykle ważny. Zakup właściwego należy dokładnie przemyśleć. W sklepach wybierać możemy spośród naprawdę wielu narzędzi. Wszystkie z nich mają nieco inne kształty, rozmiary i oczywiście ceny.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, aby wybierać urządzenia tylko sprawdzonych i po postu dobrych narzędzi. Wówczas jest duża szansa, że unikniemy awarii i częstych napraw. Kosiarkę wybieramy do typu naszego przydomowego trawnika i ukształtowania terenu. Nie ma idealnego narzędzia, które sprawdzi się w każdym środowisku. Najlepiej jest doradzić się u sprzedawcy.

Author: admindo

1 thought on “Koszenie traw – jak robić to poprawnie

  1. W życiu bym nie pomyślał, że aby poprawnie skosić trawnik trzeba stosować się do tylu punktów. Ale w sumie dobrze, że o tym piszecie. Skoro tak trzeba, to może w końcu wypróbuję to w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.