Rolety zewnętrze – cena. Czy warto w nie inwestować?

Zasunięta roleta zewnętrzna z namalowanym czerowną farbą napisem sorry we are clossed

Często podczas wyjazdów służbowych czy wakacyjnych podróży zastanawiamy się, w jaki sposób zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem. Przecież często zostawiamy go bez właściwie żadnego zabezpieczenia na długi okres czasu. Zamykamy jedynie klucz, a dla włamywaczy nie stanowi to zbyt wielkiej bariery. W takich sytuacjach warto pomyśleć o zewnętrznych roletach.

Czym one są i do czego się je wykorzystuje? Jaka jest ich cena? Czy warto w nie inwestować? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Wśród rolet zewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim cztery podstawowe rodzaje:

  •  Standardowe rolety zewnętrzne. Ten typ rolet najczęściej produkuje się z aluminium. Są na pewno bardzo wytrzymałe i odporne, dlatego w idealny sposób zabezpieczają okna i nawet całe wnętrze domu. Montują się zupełnie zewnętrznie, co może stanowić zarówno ich zaletę, jak i wadę. Wadą jest to, że zalety montuje się na elewacji. Zaletą – można je zamontować nawet długo po wybudowaniu domu czy jego remoncie. Podczas montażu nie trzeba ingerować w żaden sposób w strukturę muru. Zwinięte rolety standardowe chowają się w skrzynce. Ta może przybierać naprawdę różne kształty. Są napędzane ręcznie albo elektrycznie.
  • Zewnętrzne nakładane. Zwane są również nakładanymi albo nadstawnymi. Te z kolei należy montować od razu z oknem. Nie są więc idealne dla kogoś, kto tę decyzję o montażu odłożył. Skrzynia, w której schowana jest roleta wykonana jest z PCV i ocieplona styropianem. Rolety ma z pewnością mają wiele zalet. Przede wszystkim są doskonale połączone z oknem. Są więc niemal niewidoczne. Wykazują się cechami termoizolacyjnymi. Mogą działać albo manualnie albo elektrycznie.
  • Zewnętrzne podtynkowe. O montażu tego rodzaju rolet trzeba zdecydować już na etapie projektu domu. Wykonane są z aluminium, które zresztą jest bardzo trwałe. Do obsługi tych rolet stosuje się zarówno mechanizmy manualne, jak i elektryczne. Do największych zalet tego typu rolet należy z pewnością możliwość ukrycia skrzyni, na przykład po tynkiem. Co jest dla niektórych świetnym rozwiązaniem. Taki sposób montażu poza tym jeszcze bardziej pomaga izolować ciepło. Nadają się do domów pasywnych i energooszczędnych.
  • Nadprożowe. Ten typ rolet jest często wybierany przez architektów. Ich montaż możliwy jest jedynie podczas montażu okien. Czyli trzeba się na nie zdecydować już na etapie projektu. Skrzynia montowana jest ponad otworem okna. Otulona jest twardym styropianem, dodatkowo zbrojonym stalowymi prętami. Skrzynie te nie są widoczne z zewnątrz i obudowane są tynkiem. Obsługuje się je manualnie i elektrycznie. Warto wspomnieć o fakcie, że idealnie izolują ciepło.
Zasunięta czerwona roleta zewnętrzna i siedzący przed nią dwaj mężczyźni odwróceni do siebie plecami
Źródło: Pixabay

Zalety rolet zewnętrznych

  • Chronią przed utratą ciepła zimą i ochładzają przestrzeń latem. Dzieje się tak przez to, że powstaje poduszka powietrzna pomiędzy szybą a opuszczoną roletą. Gdy mamy rolety wypełnione pianką poliuretanową to oszczędności mogą sięgać nawet 40 procent. Zysk w skali roku jest więc spory. Z pewnością właściciele odczuwają to w rachunkach za ogrzewanie. Gdy z kolei panują upały, to obniżone rolety są w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni. Co jest z pewnością ogromnym ułatwieniem i wygodą.
  • Stanowią osłonę stolarki okiennej. Rolety chronią okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chronią przed silnymi opadami czy promieniowaniem ultrafioletowym. Te czynniki czasem bardzo szkodliwie wpływają na stolarkę związaną z oknami. Warto też wspomnieć o ramach PCV, które przecież są bardzo wrażliwe na mocne nagrzewanie się. Dzięki roletom zewnętrznym znacznie zwiększa się ich trwałość.
  • Regulacja dostępu światła. Roletami zewnętrznymi można regulować dostęp światła do pomieszczeń. Taka opcja bardzo przydaje się na przykład podczas oglądania telewizji czy drzemki. Wówczas wystarczy jedynie obniżyć rolety na odpowiednią wysokość i możemy cieszyć się zacienionym pomieszczeniem. Pod wpływem nadmiernego słońca blakną również farby na ścianach, a rolety zewnętrzne mogą być dla niech świetną ochroną.
  • Izolacja akustyczna. Rolety zewnętrzne chronią szczególnie tych, którzy mieszkają blisko ruchliwych ulic, albo mają bardzo uciążliwych sąsiadów. Stanowią bowiem świetną izolację akustyczną. Gdy są zasłonięte to poziom dźwięków w pomieszczeniach można obniżyć nawet o 14 decybeli.
  • Ochrona antywłamaniowa i bezpieczeństwo. To ostatnia, i być może najważniejsza funkcja rolet zewnętrznych. Świetnie sprawdzają się one jako ochrona antywłamaniowa. Chronią domy podczas naszych wyjazdów.

Rolety zewnętrzne – cena

Jeśli pragniemy zdecydować się na najtańszą opcję to warto wybrać rolety natynkowe, które sterowane są manualnie. Ten typ możemy nawet samodzielnie zainstalować. Ich koszt to około 500 złotych. Takie same rolety, które sterowane są automatycznie kosztują około 1200 złotych za jedną. Najbardziej solidne rolety mogą kosztować nawet 2000 złotych za jedną. Warto jednak się na nie zdecydować, gdy zależy nam na szczególnej ochronnie.

Author: admindo

1 thought on “Rolety zewnętrze – cena. Czy warto w nie inwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.